Tajemnice programu Movie Maker ;-)

Podczas obróbki filmów do mojego tutoriala, używałem darmowego programu Microsoftu - Movie Maker. Przy czym jest on darmowy jeśli już kupiło się Windows ;-). Największy problem z tym programem jest jednak taki, że obróbka choćby 10 minutowego filmu może potrwać wiele godzin czy nawet dni (zależnie od mocy komputera). Moja rada brzmi - zanim zabierzesz się do obróki przygotuj sobie wersję o niskiej szybkości transmisji. To powoduje, że edycja staje się prosta i przyjemna.

Zaoszczędzisz mnóstwo czasu i nerwów postępując zgodnie z poniższymi instukcjami:

 1. Przygotuj wersję o niskiej szybkości transmisji. W okolicach 500 kb/s powinno wystarczyć, ale w zasadzie możesz zejść dowolnie nisko (osobiście, na laptopie używam 200 kb/s).
 2. Otwórz plik o niskiej szybkości transmisji w programie MovieMaker.
 3. Dodaj cięcia, animacje i obrazki...
 4. Zapisz projekt i zamkni program MovieMaker.
 5. Zmień nazwę pliku o niskiej szybkości transmisji.
 6. Otwórz ponownie projekt.
 7. Kliknij dwukrotnie myszką na klatce filmu (miniaturce), a następnie wybierz pierwotny film, który ma wysoką szybkości transmisji.

Gotowe. Teraz możesz już zapisać swój film z dowolną jakością.

Możesz jednak teraz spyta - jak przygotować wersję o niskiej szybkości transmisji. To proste.

 • Możesz wykorzystać do tego profile zapisu progrmu Movie Maker. Pamiętaj jedynie, żeby przenieść wszystkie ustawienia z zalecanych dla Twojego projektu. W razie problemów obejrzyj krótki filmik o niestandardowych ustawieniach.
 • Możesz też użyć do tego innego programu. Osobiście używam Any DVD Converter, ale kosztuje ok. 50 dolarów, więc do obróbki paru filmków raczej nie ma sensu. Tutaj też trzeba uważać, bo niektóre filmy (np. MTS) odtwarzają się zbyt szybko. Można to zmienić w „Additional MEncoder options” (wstaw w tym polu „-speed 0.5”).
 • Errata: Możesz też użyć bezpośrednio programu ffmpeg. Wówczas nie problemu z prędkością przy konwersji plików MTS. Plik bat do konwersji wszystkich plików MTS wygląda następująco (oczywiście ścieżkę musisz dostosować):
  SET ffmpegEXE="c:\Programy\Media\ffmpeg\bin\ffmpeg.exe"
  for %%i in (*.mts) do %ffmpegEXE% -i "%%i" -vcodec mpeg4 -b:v 200k -acodec libmp3lame -b:a 64k "%%i.mp4"